Artikel
PFC300 – Kompakt og kraftfuld PLC fra WAGO
arrow_backTil oversigten21. maj 2025 | WAGO Denmark A/S
WAGOs PFC300 er den nyeste generation af controllere, der kombinerer høj ydeevne, avanceret cybersikkerhed og moderne kommunikationsteknologier i et kompakt format. Den er udviklet til krævende automationsopgaver i både industri og bygningsautomation og understøtter fremtidens krav til dataintegration og sikkerhed.
PFC300 er udstyret med en kraftig processor og tilbyder hurtig databehandling samt præcis styring af processer. Den programmeres via CODESYS i henhold til IEC 61131-3 og understøtter både klassisk PLC-programmering og moderne IT-protokoller som MQTT, OPC UA og Modbus TCP. Dermed er den klar til brug i IIoT-løsninger og cloudforbundne applikationer.
Controlleren har integreret Linux-baseret operativsystem og indbyggede sikkerhedsfunktioner som VPN, SSL og brændstofsikrede opdateringer, hvilket sikrer høj beskyttelse mod uautoriseret adgang og cyberangreb.
Med sit modulopbyggede design er PFC300 kompatibel med WAGOs brede udvalg af I/O-moduler, hvilket gør den yderst fleksibel og skalerbar til forskellige automationsbehov. Den fås i flere varianter og kan tilpasses både små og store installationer.
PFC300 er det oplagte valg til dig, der søger en fremtidssikret, pålidelig og kraftfuld PLC-løsning til moderne styringsopgaver.
Læs mere om PFC300 her:
www.wago.com/dk/pfc300